Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 10:11 Bu haber 1923 kez okundu
 
YAPAY ZEKȂ
Çinli Araştırmacılar, Yapay Zekâ (KI)’da bir atılım yaptıklarını iddia ederek, beynimize hatırlatma yapan bir bilgisayar cipi geliştirdiler. Bu, çok cesurca
TEKNOLOJİ Haberi
                    YAPAY ZEKȂ

Süper Zekâ İçin Bisikletle mi?

Sanki bir sihirle, bir bisiklet kendi kendine parkurda seyrediyor, ustaca ve mükemmel bir şekilde eşiğin üstesinden geliyor, diğer engellerden kaçınabiliyor. Aynı zamanda, ona verilen emirleri dinlerken. Bir insanı tanımak ve diğer nesnelerin kendi dikkatini dağıtmadan, o insanın topuklarını takip etmek dahi sorun değil onun için. Bu özellikleri, bir grup Çinli araştırmacı tarafından geliştirilen yeni bir bilgisayar cipi mümkün kılıyor. “Tianjic”, neredeyse dört kat, dört milimetre büyüklüğünde ve ilk bakışta sıradan yarı iletken yongalardan farklı değil. Bilimadamları, “Nature” Dergisi’nde insan beyninden ilham aldıklarını belirttiler. Her ikisi de beynimizin nasıl çalıştığına dayanan iki farklı Yapay Zekâ (KI) Sistemi’ni birleştirdiler. Bu nedenle, cipin performansı önemli ölçüde arttı.

İnsan Beyni; genellikle unutkan, tembel ve güvenilmez görünüyor – başka bir deyişle birçok insan. Yapay Zekâ (KI) Geliştiricileri açısından bakıldığında, bu eksiklikler bilgisayarlarına öğretmek istedikleri erdemlerdir. Beyin; esnek ve verimli çalıştığı için, esaslara odaklanır ve günde sadece bir ampul kadar enerji tüketir.

Tianjic Cipi’nde İki Sistem Birleştiriliyor

Araştırmacılar, Tianjiç’in beyinde modellenmiş Yapay Zekâ (KI) oluşturmak için iki farklı yaklaşım kullandılar. Yapay Sinir Ağları (KNN), temelde düşünme organımıza benzer. Bilgi burada bir ağdaki nöronlar gibi bağlanan birimlerle işlenmektedir. Bireysel bağlantılar, farklı şekilde konumlandırılabilir. Özellikle yararlı çıktılar üreten bağlantılar güçlendirilir. Bireysel Bağlantılar farklı şekilde ağırlıklandırılabilir – özellikle yararlı çıktılar üreten bağlantılar güçlendirilir. Bu, sistemin birçok gizli katmanlardaki deseni tekrar tekrar “Oyması” ve iyi bağlantıları derinleştirerek öğrenmesidir. Bu tür sistemler zaten her yerde mevcuttur. Şimdiye kadar belirli görevler için kullanıldı: Eğitimli bir Algoritma, artık bir resmin kedi mi yoksa köpek mi olduğunu anlayabilir.

Bir başka yaklaşım, beyin modeline daha da yaklaşmaya çalışmaktadır. Sadece nöronlar gibi ağa bağlanmış birimlerle çalışmak yerine, Darbeli Sinir Ağları (SNN) Yaklaşımlarına dayanır. Nöronların bir uyarıcı eşiği vardır ve yalnızca bu aşıldığında sinyal gönderirler – bu, enerji tasarrufu sağlar. Bilgi, burada sinir hücrelerinin zamansal aktivitesinde gizlidir. Bu davranışı taklit eden sistemler Yapay Sinir Ağları (KNN)’ndan birçok yönden farklıdır. Tianjic’in gelişmesi, en önemli çıktının şekliyle ilgilidir: Darbeli Sinir Ağları (SNN), nöronlar gibi ikili olarak kodlanır – ateşlenir ya da ateşlenmez. Buna karşılık, Yapay Sinir Ağları (KNN) Girişleri, fonksiyonlarla işler ve bu nedenle Çok-Değerli Değerler verir.

Luping Shi’nin etrafındaki Bilimadamları, şimdi her iki sistemi de ciplerinde birleştirmeyi ve kendi avantajlarını kullanmayı başardılar. Tianjic Cipi’nin her bir bileşenini Darbeli Sinir Ağları (SNN) ya da Yapay Sinir Ağları (KNN) Modu’nda çalışacak şekilde tasarladılar. Her iki modun heterojen bir karışımının mümkün olması için, çıktılarının birbirine çevrilmesi gerekir. Bunu yapmak için araştırmacılar, Yapay Sinir Ağları (KNN) Modu’nda çok bitli değerlere sahip bir paket olan bir arabulucu geliştirdiler. Dolayısıyla Darbeli Sinir Ağları (SNN) Modu’nda sadece bir paket (1) ya da paket yok (0) ikili kodu olarak iletilir. İyi bir diplomat gibi sadece diğer tarafın işleyebileceği kadar bilgi aktarır. Bu, iki mod arasında çeviri yapmakta ve esnek bir sistem oluşturarak, enerji tasarruflu olarak, oldukça hızlı ve hassas çalışır.

Bu Süper Zekâ’yı Ortaya Çıkaran Birşey mi?

Bilimadamları, başarılarını doğrudan sesli komutlara cevap veren Bağımsız Bir Bisiklet üzerinde gösterdiler. İnsanları tanımak ve takip etmek, şakacı bir şekilde dengelemeye devam ederken ihtiyaç duyulan engellerden kaçınmak olarak. Sensörlere, bir motora ve bataryaya ek olarak, yalnızca tek bir Tianjic yongasına ihtiyaç var. Araştırmacılar kelimenin tam anlamıyla çılgınlar: Tianjic ile onlar sadece güçlü bir Yapay Zekâ (KI) Cipi değil, insan benzeri zekâya doğru bir adımdı. Böyle bir genel Yapay Zekâ, aynı zamanda “Yapay Genel Zekâ” (AGI) olarak da adlandırılır. Nürnberg’ Teknik Yüksekokulu Medya Bilişim Profesörü Florian Gallwitz şöyle diyor: “AI (KI) Yapay Zekâ Terimi, hiçbir zaman rasyonel olarak tanımlanmadı ve şu anda ağacın üstünde bulunan üçlü için değil, Bilgisayar Bilimi ile ilgisi olan hemen hemen herşey için kullanılmaktadır. AGI terimindeki “G” daha birkaç yıl önce, kavramı daha anlaşılır hale getirmek için eklenmiştir. Bu gerçekten insan benzeri ya da insanüstü zekâ ile ilgilidir” açıklamasında bulundu.

Fakat bu, Yapay Genel Zekâ (AGI) yolunda gerçekten bir atılım mı?

Luleå Teknoloji Üniversitesi Makine Bölüm Başkanı Marcus Liwicki, Tianjic’in İnşası’ndaki gelişmeleri ve etkinlikleri muazzam şekilde açıklamakta ve dikkat çekmektedir: ” Yapay Genel Zekâ (AGI) yutturmaca bir terimdir ve genellikle kâğıtları süslemek için kullanılır. Bu makale, onsuz çok iyi sonuç verirdi” şeklinde eleştirmektedir. Darmstadt Teknik Üniversitesi Makine Bölüm Başkanı Kristian Kersting de, Çin’li Araştırmacılar’ın genel olarak, Yapay Zekâ (KI) açısından sınırlı olduğu konusunda deneysel gösterilerini şu şekilde değerlendirmektedir: “Sadece bisiklete binme görevini içeriyor. Politika değil. Alışveriş değil. Yazmıyor.” Sonuçlar doğru yönde atılmış bir adım olsa da, takip edilecek daha birçok şey var. “Genel bir Yapay Zekâ (KI) Rüyası, daha büyük olmalı ve Yapay Zekâ (KI) Araştırmaları’nın mevcut yeteneklerinin çok ötesine geçmelidir.”

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , YAPAY, ZEKȂ,
Yorumlar
Haber Yazılımı