Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 12:12 Bu haber 1783 kez okundu
 
BURDUR SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ “SIFIR” ATIK PROJESİ
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde başlatılan, 'Sıfır Atık Projesi', Burdur İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı sağlık tesislerinde uygulanmaya başladı.
DİĞER Haberi
                BURDUR SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ “SIFIR” ATIK PROJESİ

Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Reha Sermed Aygören; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde başlatılan Sıfır Atık Projesi, atıkların kaynağında toplanması ile yaşanan atık sorununun önüne geçilmesi, israfın önlenmesi, geri dönüşüm bilincinin oluşturulabilmesi ve doğal kaynakların verimli kullanılması amaçlanmaktadır.

12 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Sıfır Atık Yönetmeliği ile de israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını hedeflemektedir.

Evsel, tıbbi, tehlikeli ve tehlikesiz atıkların minimizasyonu, kaynağında ayrı toplanması, ara depolanması, atıkların taşınması, geri kazanılması, geri dönüştürülmesi ve bertarafı esas alınarak, atık miktarını azaltarak geri dönüşüm ile milli ekonomiye katkı sağlayacağı muhakkaktır. Bu doğrultuda İl Sağlık Müdürlüğü olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

Yönetmelikte Sıfır Atık Sistemi kurulması için süremiz bulunmasına rağmen Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında çalışmalar Müdürlüğümüzde başlatılmıştır.

İlk olarak bütün teşkilatımızı kapsayacak şekilde bir çalışma ekibi oluşturduk. Atık yönetiminde yer alan personellerimizin eğitimlerini yaptık. Kağıt, plastik, cam ve metal kutuları başta olmak üzere ambalaj atıklarının ekonomimize kazandırılabilmesi ve evsel atıklardan ayrı toplanabilmesi ve sağlık çalışanlarında farkındalık oluşturulması amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü binamız ve bağlı sağlık tesislerimizde masa altı çöp kutuları kaldırılmış, kendi imkanlarımızla grafik tasarımı yapılan iç mekan kutuları, İlimiz Bucak Endüstri Meslek Anadolu Lisesi atölyelerinde imal ettirilmiş ve kullanıma sunulmuştur. Bu vesile ile iç mekân kutularının imalatındaki katkılarından dolayı İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bucak Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Atölyesi idareci ve öğretmenlerine teşekkür ederiz.

Öte yandan Müdürlüğümüz bünyesinde atık geçici depolama alanı kurularak Müdürlüğümüz ve bağlı sağlık tesislerinde oluşan atıkların birim bazlı analizi ve depolaması yapılabilmektedir

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , BURDUR, SAĞLIK, MÜDÜRLÜĞÜ, “SIFIR”, ATIK, PROJESİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı