Haber Detayı
28 Şubat 2017 - Salı 11:07 Bu haber 3098 kez okundu
 
ÜNİVERSİTE “BESLENME VE SAĞLIK İLİŞKİSİNİ KONUŞTU”
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sağlık Topluluğu tarafından düzenlenen Dr. Yavuz DİZDAR'ın konuşmacı olarak katıldığı 'Beslenme Sağlık İlişkisi' konulu konferans, Üniversitemiz Konferans ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.
SAĞLIK Haberi
        ÜNİVERSİTE “BESLENME VE SAĞLIK İLİŞKİSİNİ KONUŞTU”

Konferans öncesinde Dr. Yavuz DİZDAR, Rektör Danışmanımız Yrd. Doç. Dr. Mustafa KILINÇ ile birlikte Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet KARACA’yı ziyaret etti. Rektör Yardımcımız, DİZDAR’a, kendilerini üniversitemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, DİZDAR ise daha önce de Üniversiteye konuk olduğunu ve her ziyaretinden de duyduğu mutluluğu vurguladı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet KARACA ve Rektör Danışmanımız Yrd. Doç. Dr. Mustafa KILINÇ’ın da bulunduğu konferans, açılış konuşması ile başladı. Üniversite Sağlık Topluluğu Başkanı Emin BOYACI, “Sağlık her şeyin başında geliyor. Sağlık sorunlarının tetikçisi olan beslenme, son zamanlarda ülkemizde ve diğer ülkelerde büyük sorunlar teşkil etmeye başlamıştır. Bu konuda engin bilgilerini bizlerle paylaşacak ve bizleri aydınlatacak olan Dr. Yavuz DİZDAR’a çok teşekkür ediyor, kendilerini aramızda görmekten mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

“Bir onkolog olarak hastalıkların arttığını görüyoruz” diyerek sözlerine başlayan Dr. Yavuz DİZDAR ise “Bundan 15 yıl önce günde 20 hasta gelirse çok fazla hasta var derdik, yazın genellikle 3-5 hasta, Ramazan ayında ise hasta gelmezdi. Boş oturduğumuz günleri biliyorum. Bugüne baktığımızda ise tüm hastaneler ağzına kadar dolu ve kanser hastalığında bir artış olduğunu görüyoruz. Grafikleri incelediğinizde siz de baktığınızda istatistiklerin arttığını da görebilirsiniz. Türkiye dışında Amerika ve İngiltere’de de bu grafik artıyor. Dış ülkelerde obezite hızla artıyorken bu durum Türkiye için de söyleniyor ama benim kendi görüşüm Türkiye’de toplum içinde çok fazla obezite sorunu olmadığı yönünde. En azından gittiğim okullarda ortaöğretim ve üniversitelerde obez diyebileceğim kişi sayısı çok fazla görünmüyor. Ama hastalıklara bakınca durum öyle değil. Alzheimer, romatizma, çocukluk çağını tutan bir takım hastalıklarda bir artış var. Yani bizim zamanımızda hiç görülmeyen hastalıklar şimdi karşımıza çıkmaya başladı. Bunun nedeni nedir diye düşündüğümüzde, aslında hayatımızda birçok değişiklik bunların sebebidir. Yaşadığımız şehirlerin çok fazla kalabalık olması, gıdaların değişmesi, hijyen konusunda saplantılı olunmasından tutun değişen pimapenlere kadar bir çok sebebi var. Ama nedir esas değişiklik  Gıda değişikliğidir. Örneğin etten antibiyotiğin çıkması, meyvenin üzerinde tarım ilaçlarının bulunması.. Bunlarla ilgili kimse konuşmayınca mikrofon bana dönüyor. Genetiği değiştirilmiş canlılar yenir mi yenmez mi sorusunun yanıtı aslında yenmez. Farelerde yapılan araştırmalara göre dokuların değiştiği saptanıyor. Avrupa Birliğinin yaptığı açıklamaya göre GDO’yu, herkes kendi ülkesince saptasın dendi. Meyvelerdeki tarım ilaçları da çok tehlidir. Türkiye’de ne kadar tarım ilacı kullanıldığı bilinmiyor. Çiftçi de bildiğini okuyor. Herkes ilaç kullanıyorsa çiftçiler de kullanmaya başlıyor. Tarım ilaçları soyarak, yıkayarak çıkarılabilecek bir şey değil. Örneğin yoğurt. Normal şartlarda belli bir süre sonra bozulması, ekşimesi lazım. Eğer olmuyorsa buna bir açıklama getirilmesi lazım. Kaymak yoğurtlara bakıldığında da yoğurdun üzerinden kaymak kolaylıkla çekip alınıyorsa o kaymak sonradan eklenmiş demektir. Bu yoğurtlar yoğurt özelliğini yitirmiştir. Çiğ sütün kaynatıldığı zaman değer kaybettiğinin bir yalan olduğunu da söylemek istiyorum. Öyle bir işlem yapılıyor ki gıdaların hepsi aynı değişikliği yaşanıyor ve beslenme eksikliği meydana geliyor. Bizler de uzun süre yoksunluk belirtileri yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilere araştırmanın önemini anlatan Dr. Yavuz DİZDAR, “İleride hangi mesleği seçerseniz seçin bir alanda değil birçok alanda okuyun, araştırın, çalışın. O zaman meslek sahibi olursunuz aksi takdirde sadece işini yapan teknisyen gibi olursunuz.” dedi.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , ÜNİVERSİTE, “BESLENME, VE, SAĞLIK, İLİŞKİSİNİ, KONUŞTU”, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı