Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 11:58 Bu haber 1957 kez okundu
 
TÜRK-İŞ ; “ KIDEM TAZMİNATIMA DOKUNMA”
Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor.
YAŞAM Haberi
            TÜRK-İŞ ; “ KIDEM TAZMİNATIMA DOKUNMA”

Burdur Şeker-İş Sendikası ve Türk-İş Temsilcisi Mustafa Onay, Türk-İş Genel Merkezi, tarafından genel olarak tüm temsilciliklere gönderilen basın açıklamasını basın kuruluşları ile paylaştı. İssizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor.

Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur.

Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiç birini kabul etmiyoruz.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekun bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarda yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur.

           TÜRK- İŞ’İN VE İŞÇİNİN GÖRÜŞÜ NET

Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel müessesedir. TÜRK-İŞ kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir.

TÜRK-İŞ Genel Kurullarında oybirliği ile alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Teşkilatımız tarafından alınan kararların arkasındayız.

Kıdem tazminatı Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ’İN kırmızı çizgisidir.

Bu gün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz.

Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi bu hakkın tasfiyesine ya da yeniden bir düzenleme ile zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz.

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , TÜRK-İŞ, ;, “, KIDEM, TAZMİNATIMA, DOKUNMA”, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı