Özgür KARAKAYA
Köşe Yazarı
Özgür KARAKAYA
 

PAYLAŞMAK

   “İki şey paylaştıkça artar: sevgi ve bilgi”. - Sebuhi Quluzade                                    KOKMAYI PAYLAŞTIM   Gül renginde basıyordum yere. Kaçırdım gözden  Küçük serüvenini su kuşunun  Bana kendini sundu sazlıkların arasından ve kendini okşadı,  Biraz da abartaraktan, gördüm bir ara  Köprüyü de gördüm, tarihle işledi beni ve yaklaştırdı  Orada bulunmayanların tarihini bana  Kokmayı paylaştım kır çiçekleriyle  Ve şaşırtıcı olmayı  Ve biçimlendirici bir de.  Portakal ağaçları, portakal ağaçları!  Unutur muyum hiç  Ellerim de sizsiniz, ellerim de..  Şiir- EDİP CANSEVER    Sözlüğümüze göre paylaşmak:aralarında bölüşmek, pay etmek,üleşmek,benimsemek onaylamak anlamına gelmektedir. Yaşamın güzelliği, doğruluğu, anlamı, tadı, tuzudur.  Yaşamı anlayabilmeyi ve  dışa dönük bir yolculuğu da getirir.             İnsan olmanın gereğini de sunar. Güzelliği ve   insanı çoğaltmadır. Yaşamı ,ilişkileri de  değerli  kılmaktadır. Konuşmayı,dinlemeyi,gülmeyi de kapsar. Duygu bölüşümü ve  nefeslerin uyumudur.     Birbirine karışmayı  ve bütünleşmeyi de getirir. Yardımlaşmanın da   önemli bir parçasıdır.Aynı zamanda karşılık beklemeden yapmayı da getirir. Adil olmayı da hatırlatır.İnsanlar arasındaki eşitsizliği önlemenin adımıdır.     Paslaşmaya da kapı açar. Sevgiyi, haketmeyi de getirir. Günümüzde küreselleşme ve bireyselleşmeye rağmen sapasağlam ayakta duran bir değerdir.Ortak düşünmenin, demokratik,barışçı ve eşit bir geleceği birlikte kurabilmenin  yoludur.    Mutluluk ve haza  yol açandır .İnsanın sahip olma hırsını törpüleyendir. İnsani yanlarımızı da  çoğaltandır. Düşünmeyi de öğretendir. Duyguların beraberce ortak olmasıdır.İnsanı bencillikten uzaklaştırandır.    Karşılıklı bir eylemi de getirir. Kimi zaman  bir şarkıdır. Kimi zamanda bir yemektir.Doğru bilgiyi paylaşmak ta  insanların farkındalığını artırır.Ve ufkunu da  genişletir.     Olumsuz deneyimlerin ve hataların  paylaşımı onlara karşı direncin artmasını, Güzelliklerin paylaşımı da rahatlamayı  getirir.     Dünyanın daha iyi bir yer olacağının resmidir.      Ayrıca  daha iyi bir yer haline getirmeye de  kapı açar.Bölüşmenin anlamı  olur.  Gönül zenginliğini de getirir.Yakınlığı, empati kurmayı , güven duymayı, karşılıklı saygıyı da anımsatır.       Yaşamayı  bilmek  onunla  varolur. Yazımızı “paylaşmak insanları yüceltir” sloganını hatırlayarak  noktalayalım.    Özgür Karakaya  ozgur694@hotmail.com     
Ekleme Tarihi: 28 Haziran 2024 - Cuma

PAYLAŞMAK

   “İki şey paylaştıkça artar: sevgi ve bilgi”. - Sebuhi Quluzade    

      

                        KOKMAYI PAYLAŞTIM  

Gül renginde basıyordum yere. Kaçırdım gözden 

Küçük serüvenini su kuşunun 

Bana kendini sundu sazlıkların arasından ve kendini okşadı, 

Biraz da abartaraktan, gördüm bir ara 

Köprüyü de gördüm, tarihle işledi beni ve yaklaştırdı 

Orada bulunmayanların tarihini bana 

Kokmayı paylaştım kır çiçekleriyle 

Ve şaşırtıcı olmayı 

Ve biçimlendirici bir de. 

Portakal ağaçları, portakal ağaçları! 

Unutur muyum hiç 

Ellerim de sizsiniz, ellerim de.. 

Şiir- EDİP CANSEVER 

 

Sözlüğümüze göre paylaşmak:aralarında bölüşmek, pay etmek,üleşmek,benimsemek onaylamak anlamına gelmektedir. Yaşamın güzelliği, doğruluğu, anlamı, tadı, tuzudur.  Yaşamı anlayabilmeyi ve  dışa dönük bir yolculuğu da getirir.  

 

 

 

 

 

İnsan olmanın gereğini de sunar. Güzelliği ve   insanı çoğaltmadır. Yaşamı ,ilişkileri de  değerli  kılmaktadır. Konuşmayı,dinlemeyi,gülmeyi de kapsar. Duygu bölüşümü ve  nefeslerin uyumudur.  

 

Birbirine karışmayı  ve bütünleşmeyi de getirir. Yardımlaşmanın da   önemli bir parçasıdır.Aynı zamanda karşılık beklemeden yapmayı da getirir. Adil olmayı da hatırlatır.İnsanlar arasındaki eşitsizliği önlemenin adımıdır.  

 

Paslaşmaya da kapı açar. Sevgiyi, haketmeyi de getirir. Günümüzde küreselleşme ve bireyselleşmeye rağmen sapasağlam ayakta duran bir değerdir.Ortak düşünmenin, demokratik,barışçı ve eşit bir geleceği birlikte kurabilmenin  yoludur. 

 

Mutluluk ve haza  yol açandır .İnsanın sahip olma hırsını törpüleyendir. İnsani yanlarımızı da  çoğaltandır. Düşünmeyi de öğretendir. Duyguların beraberce ortak olmasıdır.İnsanı bencillikten uzaklaştırandır. 

 

Karşılıklı bir eylemi de getirir. Kimi zaman  bir şarkıdır. Kimi zamanda bir yemektir.Doğru bilgiyi paylaşmak ta  insanların farkındalığını artırır.Ve ufkunu da  genişletir.  

 

Olumsuz deneyimlerin ve hataların  paylaşımı onlara karşı direncin artmasını, Güzelliklerin paylaşımı da rahatlamayı  getirir.     Dünyanın daha iyi bir yer olacağının resmidir.   

 

Ayrıca  daha iyi bir yer haline getirmeye de  kapı açar.Bölüşmenin anlamı  olur.  Gönül zenginliğini de getirir.Yakınlığı, empati kurmayı , güven duymayı, karşılıklı saygıyı da anımsatır.    

 

Yaşamayı  bilmek  onunla  varolur. Yazımızı “paylaşmak insanları yüceltir” sloganını hatırlayarak  noktalayalım. 

 

Özgür Karakaya 

ozgur694@hotmail.com 

 

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve burdurilkadim.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazıları

28
Haziran
26
Haziran
19
Haziran
08
Haziran
11
Mayıs
28
Nisan
11
Nisan
19
Mart
08
Mart
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.